A nyári vakáció alatt, a strandon és fesztiválokon leselkedik ránk egy komoly veszély. Mindannyian hallottunk már róla és sajnos sokan meg is tapasztaltuk.
A nők közel 75%-a élete során legalább egyszer megfertőződik hüvelygombával, ami legalább egyszer szinte biztosan megismétlődik. A folyamatos visszafertőződés, a gomba kiújulása sokunk életét megkeseríti. A nyári hőség, a párás és száraz időszakok váltakozása kedvez a hüvelygombák elszaporodásának. Hogyan előzhetjük meg illetve védhetjük ki a fertőzést, és ha már jelentkezik, miként tudunk megszabadulni tőle?
Dr. Czuczor Petra, a Royal Clinics orvos-esztétikai központ nőgyógyásza segít nekünk hasznos tippekkel:
Immunerősítés
Ha erős az immunrendszerünk, képes leküzdeni egy esetleges támadást, nem hagyja szervezetünkben elszaporodni a kórokozókat. A nyári immunerősítés rendszeres szabadban történő testmozgással, sok vitamindús gyümölcs és zöldség fogyasztásával, elegendő alvással, kiegyensúlyozott életmóddal érhető el.
Az enyhén savas, természetes hüvelyflóra védelmében kerüljük a túlzott (napi többszöri) tisztálkodást és a lúgos tusfürdők/szappanok helyett használjunk intim mosakodó gélt.
Törölközzünk meg alaposan
A gombák elszaporodását elősegíti a verejtékezés nyomán kialakuló nedves környezet. Ezért nyáron még alaposabban töröljük a testünket szárazra, különös tekintettel az egymással érintkező testfelületekre. Ezeket a területeket hintőporral is érdemes átsimítani.
Kerüljük a műszálas fehérneműket, a fokozott izzadás elkerülése végett
Fogyasszunk kevesebb szénhidrátot
A szénhidrátban gazdag étrend elősegíti a gombák elszaporodását. Fogyasszunk lassan felszívódó szénhidrátokat (például teljes kiőrlésű kenyeret), az „édességéhség” elkerülésére.
Mire figyeljünk a strandon?
Amint kijöttünk a vízből vizes fürdőruhánkat cseréljük szárazra! A fürdőkben, strandokon mossunk gyakran kezet, különösen mosdóhasználat előtt és után és semmiképpen ne üljünk rá a wc kagylóra. Mielőtt bemennénk a medencébe alaposan zuhanyozzunk le.
Hüvelyöblítés? NE!
„A normál hüvelyflóra természetes védelmet nyújt a kórokozókkal szemben. Ha ezt hüvelyöblítéssel megbolygatjuk, szabad utat nyitunk a fertőzéseknek. Ugyanebből az okból a tusolás is jobb az ülőfürdővel szemben.” – tanácsolja Czuczor doktornő.
Mivel a hüvelygomba tünetei nem mindig egyértelműek, a diagnózis felállítását érdemes szakorvosra bízni. A kenőccsel, hüvelytablettával vagy –kúppal történik illetve szájon át szedhető tablettákkal, melyek egy része recept nélkül is kapható. Orvosi javaslat nélkül mégse vegyük meg ezeket, legfeljebb akkor ha a tünetek alapján biztosan be tudjuk azonosítani a betegséget - ellenkező esetben minél hamarabb forduljunk nőgyógyászhoz. A visszafertőzés elkerülése céljából a hüvelygomba kezelésével párhuzamosan érdemes a partnernél is kezelést alkalmazni. Természetesen a fertőzés alatt és utána is egy ideig kerüljük a strandokat, uszodákat és szaunákat.