Átlagos élet - egy nem átlagos kórokozóval
2020. október 08. írta: persica

Átlagos élet - egy nem átlagos kórokozóval

Így élünk titokban a HIV-vel

Márta és Éva tanárnők, édesanyák, nagymamák, feleségek. Egy dolog különbözteti meg őket másoktól: minden nap pontosan ugyanakkor gyógyszert kell szedniük, mert mindketten HIV-vel élnek. Átlagos életet, egy nem átlagos kórokozóval.

A HIV-pozitivitással élő két hölggyel a Köszi, jól vagyok! podcast csatornája készített exkluzív interjút. A megdöbbentő beszélgetés - két egymást követő héten - a GSK szeptemberben indított vadonatúj jól-lét podcast csatornáján kerül adásba.

Az interjúban a ma már nagyamama-korú Márta leplezetlenül beszél arról, hogy heteroszexuális, házasságban élő nagyvárosi tanárnőként miként szembesült haldokló férje kórházi ágya mellett azzal, hogy ő is gyógyíthatatlan beteg. Ráadásul a férje fertőzte meg. Márta a kezdeti sokk és döbbenet után hamar kezébe vette a sorsát: a HIV-pozitivitás tényénél is jobban megdöbbentette az, hogy valójában ebbe a betegségbe ma már nem kell belehalni, sőt! Ha rendszeresen – naponta ugyanabban az időpontban – szedi az előírt gyógyszert,  akkor szinte teljes életet élhet.

Éva idén ment férjhez, egy vidéki iskolában tanárnő. Róla sokáig még az orvosok sem feltételezték, hogy HIV-vel él. Háziorvosa az utolsó pillanatban diagnosztizálta a betegséget, nem sokkal azelőtt, hogy visszafordíthatatlan és maradandó egészségkárosodást szenvedett volna a HIV-fertőzés miatt. Ma már ő is tünetmentes, nem fertőz és a terápiának köszönhetően a jövőben újabb gyermeket is vállalhat. A szigorú előírásoknak megfelelően szedett legmodernebb gyógyszeres kezelésekkel a HIV-vírus szám annyira lecsökken a szervezetben, hogy az már nem jelenthet veszélyt másokra.

Magyarországon 2019-ben kb. 2-3000 regisztrált HIV-fertőzött élt, bár az orvosok szerint a valódi szám ennek akár a kétszerese is lehet.

Az érintettek szerint a legnagyobb probléma a megbélyegzettség és a kirekesztettség, amelyet akkor tapasztalnak, ha betegségükről beszélnek. Sokakról, ha kiderül a fertőzés ténye, elveszítik a munkájukat, családjukat, vagy baráti kapcsolataikat, illetve az egészségügyi ellátórendszerben is hátrányt szenvednek – gyakran a várólisták és a rendelések végére kerülnek -, mert az egészségügyi személyzet is fél tőlük.

Bátorság kell emiatt a két hölgynek ahhoz, hogy HIV-vel élőként, magukat felvállalva ki merjenek állni a nyilvánosság elé.

Éva és Márta sorstársaikkal jelenleg egy HIV- betegszervezet létrehozásán dolgoznak, hogy együttes erővel állhassanak ki a HIV-vel élők jogaiért. Arra szeretnék felhívni mindenki és legfőképpen a fiatalok figyelmét, hogy járjanak el HIV-szűrésre és védekezzenek óvszerrel.

Az erős érzelmi töltetű őszinte podcast interjúban még több érdekességet hallhatnak első kézből sorsokról, a HIV-vírus terjedéséről és az AIDS betegségről.

Az interjúk meghallgathatók A Köszi, jól vagyok! podcast csatornán, amelyet keressenek a legnépszerűbb elosztókon, a Spotify, Apple és Google podcast felületein.

A betegséggel és a terápiás lehetőségekkel kapcsolatos további információért kérjük, forduljon kezelőorvosához.

Ez az anyag a GlaxoSmithKline Kft. közreműködésével jött létre.

A bejegyzés trackback címe:

https://persica.blog.hu/api/trackback/id/tr1116232596

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

Nincsenek hozzászólások.
süti beállítások módosítása