Az egészséges home office 3+1 főszabálya
2020. március 24. írta: persica

Az egészséges home office 3+1 főszabálya

Fokozd szervezeted ellenállóképességét, ha pedig diétázol, folytasd!

Rengetegen maradnak most otthon. A munkahelyek, melyek megtehetik, elrendelik a home office-t dolgozóiknak; egyre több találkozó lesz lemondva, az eddigi személyes meetingek pedig átkerülnek telefonra, Skype-ra vagy egy online felületre. A munkaszervezés átalakul, és otthonunkból intézzük a napi teendőinket.  Ennek azonban nem kell egyenlővé válnia azzal, hogy elengedjük magunkat – sőt! Ha okosan csináljuk, még egy egészségesebb életmódra is rászokhatunk, a megfelelő táplálkozásnak, a testedzésnek és akár a fogyásnak köszönhetően. Dr. Farkas Kitti 3 fő szabálya segítséget nyújt ahhoz, hogy az otthon töltött napok során se kockáztassuk szervezetünket, súlyunkat és egészségünket.

Első szabály: a napi rutin megtartása az étkezésben

Az otthoni munka során mindenki hajlamosabb rá, hogy többet eszegessen, nassoljon, vagy rendszertelenül egyen, ezáltal észrevétlenül vigyen be pluszkalóriákat. Ez pedig egyenes út a hízáshoz, elsősorban – a rengeteg ülés miatt – a hasi elhízáshoz, ami nagyon veszélyes.

Ragaszkodjunk az étkezési rutinhoz otthon is. A helyes étkezés: reggeli, ebéd, vacsora, és esetleg egy egészséges snack, ha mozgást is beépítettünk a napunkba. „A napi háromszori étkezés sokkal kedvezőbb az inzulinháztartás számára. Legyen az is aranyszabály emellett, hogy a reggeli és a vacsora inkább fehérjében bővelkedjen, a szénhidrátbevitelt pedig ebédidőre időzítsük.” – tanácsolja Dr. Farkas Kitti, majd az ételek minőségére tér ki: „A járvány idejére sokan tömegével tankolnak fel cukorból, fehérlisztből és tartós élelmiszerből. Pedig fontos lenne, hogy ne túl sok szénhidrátot és feldolgozott, hanem saját készítésű, rendes kajákat együnk. Az otthon maradás áldásos hozománya, hogy több időnk van a főzésre is, de az sem mindegy, milyen alapanyagokból dolgozunk. Ha megtehetjük, legyen otthon friss zöldség, gyümölcs, plusz mirelit is, hüvelyesek, túró, joghurt, tojás, tartós tej, növényi tej, sajt, hús, gombafélék, tartósítószermentes zöldségkonzervek, mint a bab, lencse, csicseriborsó, olajos magvak.”

Az étkezések között minimum 4, maximum 6 óra teljen el, kivéve persze az alvással töltött időt. Az időszakos böjt előnyeit érdemes alkalmazni, de az orvos maximum 12 órás éhezést javasol, amiben mindenképp legyen benne a 7-8 órás alvás is.

Magától értetődő, de azért most se feledjük: ha épp fogyókúrázunk, akkor továbbra is figyeljünk rá, hogy mindennap meglegyen a kalóriadeficitünk!

Második szabály: több mozgás!

A hosszabb otthoni tartózkodásokkal, az ücsörgéssel jelentősen lassul az alapanyagcserénk. Ezt mindenképpen ellensúlyoznunk kell mozgással, azért is, mert ez a legkiválóbb stressz-és szorongásoldó orvosság, amire most nagy szükségünk lehet – nem beszélve arról, hogy ezáltal a stresszűző nassolásnak is elejét vehetjük.

Az orvos szerint a legideálisabb reggel éhgyomorra a könnyű kardóedzés, vagy délelőtt, ebéd előtt tornázni, ami a mai, internetes világban már otthon is nagyon egyszerű. A videómegosztókon különféle edzésformák széles tárházából válogathatunk, a lényeg, hogy naponta minimum fél órát végezzünk közepes intenzitású mozgást.

Harmadik szabály: ügyelni az idősekre, a gyerekekre és a fokozott rizikócsoportba tartozókra!

A járvány idején ennek a három csoportnak még több fehérjebevitelre van szüksége – ebédre most ne egy, hanem két szelet húst is egyenek meg, emellett a reggeli és a vacsora is legyen fehérjedús! „Nagyon fontos az aktív sejtállomány megőrzése a védekezőképesség miatt, és a megfelelő folyadékbevitel az optimális sejtanyagcsere miatt.” – hangsúlyozza Dr. Farkas Kitti.

Az otthon maradó gyerekeket is próbáljuk minél többször bevonni a tornába, mozgásba és fékezzük a nassolási hajlamukat – a legjobb, ha nem is tartunk otthon semmilyen egészségtelen ropogtatnivalót. „Az arra nyitott gyerekeket bátran vonjuk be a főzésbe, most, hogy több időnk van erre. Nemcsak jó móka, de fontos lépés ez abban is, hogy elültessük gyermekünk fejében az egészséges és átgondolt étkezés alapjait” – zárja javaslatait a kétgyermekes orvos, akitől Facebook-videójában is hallhatsz további fontos tanácsokat.

+1 szabály: víz-és fénypótlás

„A víz és a D-vitamin kulcsfontosságú mind az immunrendszerünk erősítésében, mind a diétánk megtartásában. A D-vitamin emellett javítja a vérműködést, pozitívan hat a csonterősítésre, jó a szívműködéshez, izomműködéshez, és méregtelenítő hatása is van.” – magyarázza a szakértő, aki nemcsak étrendkiegészítőkkel, hanem a napfény kihasználásával is szorgalmazza a D-vitamin-pótlást: „Engedjünk be annyi napfényt a szobába, amennyit csak tudunk, és ha van erkélyünk, teraszunk, üljünk ki minél többször!”

Dr. Farkas Kitti az Alakorvoslás Program kitalálója és alapító orvosa. Aneszteziológusként és intenzív terápiás szakorvosként dolgozik. A Programot 2017-ben azért dolgozta ki, mert munkája során azt tapasztalta, hogy az emberek nem kapnak valódi segítséget a tartós, egészséges fogyáshoz. Önhibájukon kívül helytelen módszerekkel, csodadiétákkal és termékekkel próbálkoznak, többnyire sikertelenül. Az Alakorvoslás Program célja, hogy szakmai módszerekkel, rendes ételek fogyasztása mellett sajátítsák el a résztvevők az új életvitelt, mellyel jobban érzik magukat, és utána is gond nélkül megőrzik az elért formát. Dr. Farkas Kittiről és programjáról bővebb információ az alakorvoslas.hu oldalon érhető el. 

A bejegyzés trackback címe:

https://persica.blog.hu/api/trackback/id/tr6315552698

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

Nincsenek hozzászólások.
süti beállítások módosítása