Edzés kánikulában? Ezekre figyelj!
2018. augusztus 12. írta: persica

Edzés kánikulában? Ezekre figyelj!

Míg tavasszal és nyár elején turbó üzemmódra kapcsolva edzünk, hogy bomba formába kerüljünk a bikiniszezonra, ahogy beköszönt a kánikula, a legtöbben elhagyják a rendszeres sportot. Nagy hiba! Nyáron is ajánlott mozogni, ám néhány dologra oda kell figyelni!

Ha fitness teremben szeretsz edzeni, akkor könnyű a dolgod, csupán arra kell figyelni, hogy a hőségből ne menj azonnal az esetleg túlságosan lehűtött, légkondicionált terembe. Azonban ha leginkább a szabadban mozogsz szívesen, akkor több tanácsot érdemes megfogadni!

„Három alapszabályt kell feltétlenül szem előtt tartani: a folyadékpótlást, megfelelő tápanyagot, valamint az öltözködést, illetve napfény védelmet. A melegben még több folyadékra van szükségünk, mint máskor, az edzésekre pedig ez még hatványozottabban igaz. Nagyon fontos, hogy ne jéghideg itallal hűsítsük magunkat, mert azt könnyebben kiizzadja a szervezet, és a felhevült test gyorsan meg is fázik tőle. Elsősorban vizet, esetleg izotóniás italt fogyasszunk. A táplálkozással azért kell kiemelten foglalkozni, mert a kánikulában kevésbé kívánjuk az ételt, ám az edzés fokozottan igénybe veszi a szervezetet, és szüksége van a tápanyagra. Mozgás előtt érdemes 1-2 szem szőlőcukrot bekapni, edzés után pedig lassan felszívódó szénhidrátot enni, és persze a sok zöldséget, gyümölcsöt sosem szabad mellőzni, mert a belőlük származó vitaminok elengedhetetlenek. Ha a szabadban edzünk, roppant fontos megfelelő fényvédő krémmel bekenni magunkat, illetve egy baseball sapkát felvenni, mert így védekezhetünk a napszúrás és leégés ellen” – mondja Czanik Balázs, a Capoeria Aerobik megalkotója.

Mindezek mellett azt mindig szem előtt kell tartani, hogy a legnagyobb, rekkenő hőségben ne sportoljunk, főleg nem tűző napon, így a 11-14 óra közötti időszakban nem ajánlott edzeni, inkább a kora reggeli, illetve esti időpontokat kell választani. Azonban csak a nyári meleg miatt soha nem szabad elhanyagolni a mozgást, főleg akkor, ha valaki már korábban rendszeresen sportolt. A test ugyanis szereti a rendszerességet, és nagyon megbosszulja, ha a vakáció miatt 2-3 hónapot kihagyunk.

„Ha a megszokott mozgásformát valami miatt nem tudjuk beiktatni, akkor jó, ha végzünk helyette valami mást. Ebben az évszakban szuper családi vagy baráti bringatúrákat lehet szervezni, és a gyerekekkel is rengeteg olyan programot lehet végezni, aminek a középpontjában a sport áll: tollasozás, focizás, görkorizás, stb. A nagy melegben sokan mennek strandra, ott is sok lehetőség van a mozgásra: strandfoci, strandröplapda például rengeteg helyen van. Emellett pedig a csapatommal összesen 20 vidéki városban egészség és sport fesztivált tartok, ahol rengeteg sportágat ki lehet próbálni, a Capoeira Aerobiktól a zumbán, az aquafitneszen keresztül egészen a kimondottan gyerekekre szabott karatéig. Tehát, ha valaki nagyon akarja, könnyen találhat magának olyan edzést, ami a melegben is örömöt ad és akár új sportágat szerethet meg ezáltal” – teszi hozzá Czanik Balázs.

A mozgás mindig érdemes nagy hangsúlyt fektetni az étkezésre. Ha valaki vigyázni akar az alakjára vagy fogyni szeretne, akkor a legnagyobb problémát az édességek visszaszorítása okozza. Pedig nem muszáj mindent tiltólistára tenni!

„Fogyókúra vagy szinten tartás esetén sem szabad szélsőségekben gondolkodni, a legfontosabb a jól kialakított étrend és a sok mozgás. Szinte mindent lehet fogyasztani, csak a sok szénhidrátot tartalmazó ételeket kell visszaszorítani, vagyis ritkábban és kis mennyiséget vigyünk a szervezetünkbe. Ahhoz, hogy ez könnyebb legyen, és még a szigorúan diétázók is magukhoz vehessenek némi édességet, a csapatommal már több receptkönyvet készítettünk. Ezáltal mindenki könnyebben találhat magának olyan finomságokat, amelyek csökkentett szénhidráttartalmúak, de finomak, ezért olykor-olykor lehet nassolni is” – teszi hozzá Czanik Balázs.

Íme néhány finomság, ami büntetlenül fogyasztható

Diétás Kókusztekercs / 25 adag

Hozzávalók:

300 g zabkorpa
100 g NaturPiac kókuszzsír
100 g NaturPiac eritrit
100 g kókuszreszelék
4 evőkanál holland kakaó
fél kávé
rumaroma
pici kókusztej

A krémhez:

kókuszreszelék
NaturPiac kókuszzsír
NaturPiac eritrit

Elkészítés:

A tészta hozzávalóit összekeverjük, majd annyi kókusztejet adunk hozzá, hogy masszát kapjunk. Összekeverjük a krém hozzávalóit. A tésztát kinyújtjuk, megkenjük a kókuszkrémmel, feltekerjük, a hűtőben pihentetjük 1 órát, majd felszeleteljük.

Tápérték (1 adag):
Energia: 173 kcal
Fehérje: 3 g
Szénhidrát (felszívódó): 8 g
melyből cukrok: 1 g
Rostok: 3 g
Zsír: 14 g
Telített zsírsavak: 811 g

Proteines Almás Fahéjas Zab Muffin / 4 db

Hozzávalók:
30 g vaníliás Weider tejsavó fehérje
3 evőkanál zabpehely
1 db tojás
1 db reszelt alma
1 evőkanál natúr joghurt
fél teáskanál fahéj
1⁄4 kávéskanál sütőpor

Elkészítés:

A tojást egy tálban kemény habbá verjük. Az almát lereszeljük, majd hozzákeverjük az összes alapanyagot. Egy muffin formát kókuszzsírral kikenünk és megszórjuk zabpehellyel, majd belekanalazzuk az almás masszát, végül a sütőben 20 percig 180 C-on sütjük. Tetejét fahéjjal szórjuk meg.

Tápérték (1 db):
Energia: 103 kcal
Fehérje: 9 g
Szénhidrát (felszívódó): 10 g
melyből cukrok: 5 g
Rostok: 2 g
Zsír: 2 g
Telített zsírsavak: 1 g

Könnyű Dinnye Koktél

Hozzávalók:

1 pohár görögdinnye, magjával
1 citrom
1 menta levél

Elkészítés:

A dinnye héját eltávolítjuk, a húsát felszeleteljük. A megpucolt citrommal és a menta levéllel együtt présgépben préseljük, mentalevéllel szervírozzuk.

A görögdinnye kitűnő vízhajtó, vesetisztító és salaktalanító hatású. A citromban található A- és B-vitamin is, szövetek regenerálódásához is nélkülözhetetlen.

Tápérték:

Energia: 50 kcal
Fehérje: 1 g
Szénhidrát (felszívódó): 13 g
melyből cukrok: 11 g
Rostok: 1 g
Zsír: 0 g
Telített zsírsavak: 0 g

A bejegyzés trackback címe:

https://persica.blog.hu/api/trackback/id/tr8214176427

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

Nincsenek hozzászólások.
süti beállítások módosítása